Historia Systemu Linux

Ponieważ system Linux powstał z systemu operacyjnego Unix, warto tutaj wspomnieć o historii Unixa. Ktoś, a konkretnie człowiek o nazwisku Tompson Ritsh, właściciel firmy Bell Laboratorys, w roku 1967-69, stwierdził, że trzeba napisać system operacyjny, który będzie „user friendly”, czyli przyjazny dla użytkownika. I tak powstał UNIX. Właściwie, jak ktoś teraz widział UNIXa, który początkowo był tylko w trybie tekstowym, i mógł spróbować coś pod nim zrobić, nie mając z nim żadnego kontaktu wcześniej, to chyba się zgodzi, ze trudno go nazwać „user friendly”. Jednakże w tamtych czasach system ten był prawdziwą rewelacja, miał pracować na większości maszyn, co czyniło go bardzo atrakcyjnym systemem.

W roku 1978 firma Intel wprowadziła na rynek swój najnowszy produkt. Był nim 16-bitowy procesor oznaczany liczbą 8086. Na bazie tego procesora zaczęto produkować komputery na skale przemysłowa. Niestety linux na razie nie mógł powstać. Mała ilość pamięci operacyjnej (1MB RAMu) [która w zasadzie specjalnie by mu aż tak nie przeszkadzała], jednakże w procesorach 8086 był poważny mankament, dla którego linux nie miałby sensu istnienia, mianowicie był to swobodny dostęp do pamięci RAM. Oznacza to, że każdy program, każdy proces mógł odczytać i zapisać dane do każdej komórki pamięci. Można sobie wyobrazić, że żadne oprogramowanie nie byłoby wstanie bezpiecznie pracować, gdyż inne jednocześnie mogło podglądać jego dane a nawet mogłoby zmieniać jego kod.

Wyprodukowano zatem następny, lepszy oczywiście procesor o numerze 80286. Zaimplementowano w niego już ochronę pamięci, czyli tak zwany tryb „chroniony” i przełączanie zadań, co dawało nam możliwość imitacji wykonywania kilku programów na raz. Jednak dopiero następny procesor o numerze 80386 pozwolił na powstanie w pełni bezpiecznego i wydajnego systemu jakim jest Linux.

Równocześnie z rozpowszechnianiem się komputerów PC, UNIX, który właściwie miał mało wspólnego wtedy z tymi komputerami, też zyskiwał na popularności. Początkowo udostępniono źródła systemu dla uczelni przez firmę Bell, która stworzyła pierwszą jego wersję. Studenci zaczęli rozwijać ten system. Oczywiście za darmo, dla samodoskonalenia własnych umiejętności. Z biegiem czasu, system UNIX zaczął być poważnym i potężnym systemem operacyjnym. Wtedy firma Bell stwierdziła: „Dosyć” i UNIX przestał być darmowym systemem. Firma przestała też udostępniać kod źródłowy. Zaczęła zarabiać na tym systemie. To zapoczątkowało powstanie nowego darmowego systemu operacyjnego.

W lecie 1992 roku na scenie pojawił się Linus Torvalds, w ramach studenckiego projektu piszący jądro nowego systemu kompatybilnego z UNIXem - Linuxa. W zamierzeniu miał być to mały, amatorski system przeznaczony dla architektury procesorów typu Intel, a autor wykluczał możliwość przeniesienia go na inne platformy. Powoli jednak systemem tym zaczęło się interesować coraz więcej ludzi. Przede wszystkim hakerzy, którzy szukali odpowiedniego systemu dla siebie.

rys.1.1. Rozwój systemu Unix.

Linux Obecnie

System ten jest już nowoczesnym, wielozadaniowym, wieloużytkownikowym systemem operacyjnym podobnym do systemu UNIX. Posiada miedzy innymi:

Pod względem wydajności, szybkości i stabilności śmiało konkuruje z kosztownymi komercyjnymi systemami operacyjnymi. Ponadto, dużą jego zaletą jest pełna dostępność kodu źródłowego. Bazując swoje rozwiązania na Linuxie nie inwestuje się w zamkniętą technologię, uzależnioną od łaski lub niełaski jednej firmy, lecz w otwarty system, do którego wiele firm jest w stanie zapewnić wsparcie i doradztwo.

Co więcej, Linux dawno oddalił się też od prześladującego unixy wizerunku ponurego, tekstowego systemu, dostępnego tylko ekspertom i maniakom. Atrakcyjny graficzny interfejs użytkownika (X Windows) i ciągle wzrastająca ilość oprogramowania wszelkiego rodzaju powoduje, że Linux wcale nieźle spisuje się jako system domowy. Stabilność, efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych, pełna wielozadaniowość z wywłaszczeniem, charakterystyczny dla unixów - bezpieczny system uprawnień dla każdego użytkownika i doskonała integracja z Internetem - to wszystko na zwykłym PC i za darmo.